Як відомо багатьом, щелепа є важливою частиною опорно-рухового апарату. Щелепні м’язи допомагають вам пережовувати їжу, говорити та змінювати вираз обличчя. Причин, чому болить щелепа, може бути багато.
Хоча деякі з них поширені, інші – ні. Важливо з’ясувати, що спричиняє біль щелепи, щоб ви могли її ефективно лікувати.
Деякі з поширених причин, чому у вас болить щелепа, включають СНЩС, синусит, проблеми із зубами тощо.
Чи має вас турбувати біль у щелепі?
Біль у щелепі повинен вас турбувати, якщо ви відчуваєте його протягом деякого часу або він впливає на вашу здатність їсти, говорити або спати.
Це також може означати більш серйозну проблему зі здоров’ям, наприклад інфекцію, рак, артрит або інший стан, який потребує медичної допомоги. Ви захочете звернутися до свого стоматолога, якщо ви страждаєте від болю в щелепі протягом деякого часу, але він не покращується.
Поширені причини болю в щелепі
Розлад СНЩС
Якщо ви відчуваєте біль у щелепі, це може бути наслідком дисфункції СНЩС або основного захворювання. Дисфункція СНЩС виникає, коли скронево-нижньощелепний суглоб руйнується (шарнірний суглоб, який з’єднує нижню щелепу з черепом). Це може статися з різних причин, включаючи артрит або травму.
Симптоми можуть включати біль навколо рота, клацання або тріскання під час відкривання та закривання рота, головний біль, біль у вухах і біль у шиї. Якщо ви відчуваєте будь-який із цих симптомів більше двох тижнів, вам слід проконсультуватися зі своїм стоматологом або лікарем, щоб отримати оцінку дисфункції СНЩС або інших захворювань.
синусит
Біль у щелепі при гаймориті – досить поширене явище. Пазухи — це заповнені повітрям простори в черепі, розташовані в області за носом, у верхній частині вилиць і на лобі.
Коли вони інфікуються або запалюються, це може призвести до болю в цих областях. Найпоширенішою причиною цього є інфекція пазух, яка називається синуситом. Для цього існує багато різних причин, тому важливо звернутися до лікаря для діагностики та лікування.
Стоматологічні проблеми
Ви можете відчувати біль у щелепі через проблеми з зубами. Важливо піти до стоматолога, якщо ви відчуваєте біль або дискомфорт. Якщо ви не можете піти до стоматолога, є речі, які ви можете зробити самі. Ви можете використовувати холодний компрес на щелепу, щоб зменшити біль і набряк.
Також рекомендується уникати жування твердої їжі, доки проблеми із зубами не будуть вирішені.
Не такі поширені причини болю в щелепі
Невралгія трійчастого нерва
Невралгія трійчастого нерва, також відома як TNG, є хронічним больовим станом, який вражає трійчастий нерв. Це може викликати раптовий гострий біль в області щоки або щелепи. Людина з невралгією трійчастого нерва може час від часу відчувати біль або регулярно.
Загальні симптоми включають епізоди сильного болю в обличчі, епізоди раптового оніміння однієї сторони обличчя або голови або епізоди сильного головного болю з нудотою та блюванням.
Симптоми можуть з’являтися і зникати протягом місяців або років, перш ніж вони стануть постійними.
Остеомієліт
Остеомієліт — це бактеріальна інфекція кістки або кісткового мозку. Бактерії вражають кістку і можуть викликати біль, набряк і почервоніння навколо неї.
Якщо остеомієліт не лікувати, він може призвести до ампутації кінцівки, якщо він поширюється на суглоби. Це нечасто, але відомо, що викликає сильний біль у щелепі у деяких пацієнтів.
Пухлини та кісти
Біль у щелепі є одним з основних симптомів пухлини. Коли пухлина знаходиться на щелепі, вона може викликати біль у щоці і вусі. Біль у щелепі також може бути спричинений кістами, заповненими рідиною мішками, які можуть утворюватися в щелепі або навколо зубів.
Зазвичай кіста зникає сама по собі, але якщо вона стає більшою та болючою, її, можливо, доведеться видалити до стоматолога. Цей тип болю зазвичай сильніший з одного боку і відчувається як тупий біль, який може посилюватися під час жування або розмови.
Ефективні поради щодо полегшення болю в щелепі
Біль у щелепі може бути спричинений декількома факторами, наприклад, скреготінням зубами, стисканням зубів або інфекцією. Біль від цих речей зазвичай починається в щелепі, а потім поширюється на інші частини тіла. Ви можете полегшити біль, записавшись на прийом до стоматолога та обговоривши найкращий для вас спосіб дій.
Зазвичай у вас є кілька варіантів. Деякі з них включають носіння капи на ніч, прийом ліків, призначених лікарем, коригування дієти та відмова від звичок, які викликають біль. Є також кілька інших порад, які можуть вам допомогти.
Тепло – Це хороший варіант для тих, хто страждає від ураження скронево-нижньощелепного суглоба, що є загальною проблемою щелепи. Тепло і стиснення допоможуть полегшити дискомфорт, а також сприятимуть процесу загоєння
Холодний компрес – Це можна зробити, поклавши на щелепу пакет з льодом на 15 хвилин тричі на день. Це також можна зробити, поклавши пакет із замороженим горошком на щелепу на 15 хвилин тричі на день.
Ліки для знеболення – Кілька різних рецептурних і безрецептурних ліків доступні, щоб полегшити біль у щелепі. Деякі ліки діють, зменшуючи запалення та біль, а також ті, які діють, полегшуючи м’язові спазми. Поговоріть зі своїм лікарем, щоб дізнатися, яке лікування буде найкращим для вас.
Відпочити щелепою – Біль у щелепі – поширене явище, особливо коли це пов’язано зі стресом. Стрес може викликати напругу м’язів, що може призвести до болю в щелепі або головного болю. Спробуйте відпочити від роботи або інших стресових завдань. Це дозволить м’язам щелепи розслабитися.
Масаж – Масаж щелепи може допомогти зняти напругу в щелепі, шиї та плечах. Масаж може допомогти вам відчути себе більш розслабленим і менш стресовим. Щоб виконати масаж, великими або пальцями натисніть на м’язи щелепи вгору протягом приблизно 10 секунд. Ви можете повторити цей процес до трьох разів.
Зміна пози під час сну – Зазвичай люди відчувають дискомфорт або біль в області щелепи, коли сплять на спині. Це часто відбувається через те, що нижня щелепа тягнеться вниз і вперед під дією сили тяжіння. Сон на боці або на животі може полегшити цю проблему.
Заключні думки
Біль у щелепі є одним із найпоширеніших захворювань, тому що 75% людей відчуватимуть певний тип болю в щелепах у певний момент свого життя. Існує багато різних причин цього болю. Однією з найпоширеніших причин є розлад скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС).
Цей розлад спричинений неправильним розташуванням щелепної кістки та може бути спричинений скреготінням зубами, стисканням щелепи або навіть жуванням. Іншою причиною болю в щелепі є інфекція всередині рота або навколо губ.
Хоча більшість болів у щелепі нешкідливі, важливо звернутися до лікаря, якщо біль постійний і триває більше двох днів.