Колаген — це білок, який бере участь у еластичності шкіри, або розтяжності, а також здоров’ї суглобів. Він становить три чверті вашої шкіри та третину білка у вашому тілі, а також міститься у ваших кістках, м’язах і крові.
Як наслідок, все більше людей звертаються до колагенових добавок. Порошкові добавки є найпоширенішими, хоча також доступні капсули та рідкі добавки.
Ці білки допомагають будувати та підтримувати компоненти тіла, включаючи м’язи, волосся, шкіру, кістки та сухожилля, утворюючи волокна. Дослідники виявили принаймні 28 різновидів колагену, але на колагени типу I, II і III припадає від 80 до 90 відсотків усіх колагенів.
Втрата колагену відбувається з віком, що призводить до меншої міцності шкіри, тоншого хряща в суглобах та інших змін. Завдяки цьому колагенові добавки стали популярними.
Які функції виконує колаген?
Основна функція колагену полягає в тому, щоб надати компонентам тіла будівельні блоки та підтримувати їх у міцності та гнучкості. Колаген випускається в різних формах, кожна зі своїми властивостями та призначенням.
Кожне колагенове волокно сплетене мільйонами білків, які називаються пептидами, подібно до мотузки з переплетених ниток. Колаген — це білок, який допомагає тканинам організму зберігати форму, пружність і силу.
Типи колагену:
- Тип I: Шкіра, зв’язки, зуби, кістки та сухожилля містять найбільше колагену, який складається з довгих, щільно упакованих волокон.
- Тип II: Коротші волокна, присутні в хрящах, які допомагають виробляти міцні, гнучкі тканини в суглобах, вухах і носах.
- Тип III: Сприяє згортанню крові і загоєнню ран; міститься в таких компонентах організму, як кровоносні артерії, кишечник і шкіра.
Добавки з колагеном, якщо вони використовуються відповідно до вказівок лікаря, зазвичай безпечні. Перед початком використання будь-якої нової добавки або збільшенням використання існуючої добавки людина завжди повинна проконсультуватися зі своїм лікарем.
Колагенові добавки мають різноманітні побічні ефекти, які можуть включати:
- діарея
- Відчуття загальної тяжкості в шлунку.
- Висипання
З іншого боку, прийом колагенових добавок не повинен становити серйозної небезпеки для здоров’я більшості людей.
Потенційні негативні наслідки:
Добавки з колагеном, як і інші добавки, не потребують схвалення Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів перед продажем.
Якщо ви все-таки вирішите використовувати його, шукайте той, який має сертифікат якості третьою стороною, наприклад USP. Ви принаймні можете бути впевнені, що те, що написано на етикетці, ви отримаєте в пляшці, якщо зробите це.
Крім того, проконсультуйтеся зі своїм лікарем перед використанням будь-яких добавок.
Певні особи повинні приймати колагенові добавки лише під наглядом кваліфікованого лікаря.
Ось деякі з цих організацій:
- Ті, хто страждає від медичної проблеми.
- Ті, хто проходить курс лікування.
- діти
- Люди, які чекають дитину.
- Людям, які годують груддю.
Також слід уникати колагенових добавок людям, які страждають алергією на рибу, молюсків або яйця, оскільки багато з них містять ці речовини.
Занепокоєння:
Ось кілька речей, на які варто звернути увагу:
- Побічні ефекти: Легкі проблеми з травленням або неприємний присмак у роті є поширеними побічними ефектами колагенових добавок.
- Окислювальний стрес: Збільшення синтезу колагену може призвести до посилення окислювального стресу (коли вільні радикали потрапляють у ваше тіло та знищують його захисні сили). Пошкодження клітин і тканин може бути спричинено окислювальним стресом.
- Згадує: FDA оголосило про відкликання кількох колагенових продуктів через шахрайські заяви.
FDA вважає 11 продуктів, які посилюють синтез колагену або обіцяють стерти зморшки, ліками, а не добавками. У результаті, перш ніж ці продукти можна буде продати, вони повинні продемонструвати, що вони безпечні та ефективні.
Чи можна їх їсти веганам і вегетаріанцям?
Більшість колагенових добавок не підходять для веганів або вегетаріанців. Для їх виготовлення часто використовують кістки тварин і білок.
Однак є кілька варіантів колагену для веганів і вегетаріанців. Веганський вибір не завжди легкодоступний, хоча багато з них доступні в Інтернеті.
Колагенові добавки також можна використовувати під час кетогенної дієти. Людина може захотіти шукати колагенову добавку, яка спеціально розроблена для доповнення кето-дієти, подібно до веганського вибору.
Синтетичний колаген
Хімічна структура колагену настільки складна, що вченим важко її відтворити. Проте вчені наближаються до розробки синтетичних колагенів, які не отримують від тварин чи людей для використання в медицині.
Університет Райса, наприклад, виробив синтетичний колаген, який може сприяти загоєнню ран.
Дослідники Університету Еморі виробили колаген, що змінює форму, який можна використовувати для доставки ліків і тканинної інженерії.
Фактори, що впливають на вироблення колагену:
Синтез колагену знижується через низку факторів, найпоширенішим з яких є старіння. Вироблення колагену знижується через низку причин, включаючи старіння.
Синтез колагену може сповільнюватися різними факторами, зокрема:
- Куріння руйнує колаген і зменшує кількість кисню, що надходить до шкіри, утруднюючи регенерацію тканин.
- Запалення, твердість і фрагментація колагену можуть бути спричинені дієтою, яка містить багато обробленого м’яса та рафінованого цукру.
- Сон має вирішальне значення, оскільки саме в цей час організм виробляє нові клітини та колаген.
- УФ-випромінювання спричиняє руйнування колагену та сприяє неправильному відновленню клітин шкіри, що призводить до появи зморшок.
- Запалення та антитіла, що атакують колаген у шкірі, суглобах та інших компонентах тіла, викликані аутоімунними захворюваннями та захворюваннями сполучної тканини.
- Синтез колагену сповільнюється через надмірний стрес.
Колагенові добавки стали більш популярними, в основному як засіб для омолодження старої шкіри, збільшення м’язової маси та полегшення болю при артриті. Колагенові добавки отримують з таких тварин, як корови, риба та кури. У продажу є порошки, рідини та капсули.
Однак більшість вчених вважає, що недостатньо якісних даних, щоб сказати, чи успішні ці стратегії. Незважаючи на те, що дослідження багатообіцяюче, багато з них спонсоруються компаніями, що займаються виробництвом добавок колагену.