У деяких людей артеріальний тиск може бути надзвичайно високим вранці. Це називається ранковою гіпертензією, а також ранковим високим кров’яним тиском.

Артеріальний тиск змінюється протягом дня і продовжує зростати приблизно в той момент, коли людина прокидається. Тим не менш, артеріальний тиск може бути надмірно високим вранці для багатьох людей.

У цій публікації ми розглянемо основні причини та наслідки ранкової гіпертензії. Ми обговоримо, як люди можуть уникнути та вирішити цю проблему.

Загальна причина ранкової гіпертензії

Через природний внутрішній годинник організму артеріальний тиск підвищується щоранку, коли ви прокидаєтесь. Ваші звички спати/неспання залежать від вашого циркадного ритму, який є щоденною 24-годинною фазою активності. Вранці організмом виділяються специфічні гормони, такі як адреналін і норадреналін.

Ці гормони покращують вашу енергію, одночасно підвищуючи артеріальний тиск. Між 6 ранку і полуднем це підвищення артеріального тиску є звичайним явищем. Якщо артеріальний тиск стає занадто високим, це може завдати шкоди.

Види ранкової гіпертензії

Розрізняють два види ранкової гіпертензії.

Нічна гіпертонія

Досить поширеним є ускладнення фундаментальної та вторинної гіпертензії, відоме як нічна гіпертензія. Відсутність падіння та зворотне падіння — це дві аномальні циркадні моделі артеріального тиску, пов’язані з високим артеріальним тиском уві сні, і обидва вони пов’язані зі збільшенням пошкодження органів-мішеней і поганим впливом на серцево-судинну систему.

Ранок – стрибок гіпертензії

Підвищення постнавантаження на серце та артеріальної ригідності, що виникають вранці, сприяють прогресуванню гіпертрофії лівого шлуночка (ЛШ). Збільшення числа пацієнтів з гіпертонією було пов’язане з індексом маси ЛШ (ІМЛШ)6,11 і співвідношенням А/Е, яке вимірює діастолічну функцію.

Що таке гіпертонія?

Високий артеріальний тиск називають гіпертонією. Це може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям, включаючи хвороби серця, інсульт і смерть.

Тиск, який чинить кров людини на стінки її кровоносних судин, називається артеріальним тиском. Тертя кровоносних артерій і обсяг праці, необхідний серцю, визначають тиск.

Гіпертонія є основною причиною інсульту, зупинки серця, серцевих проблем і аневризм. Контроль артеріального тиску має вирішальне значення для підтримки здоров’я та мінімізації ризику кількох потенційно смертельних захворювань.

Причини ранкової гіпертензії

Високий кров’яний тиск також відомий як гіпертонія. Це може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям і підвищити ризик серцево-судинних захворювань, інсультів і навіть смерті.

Нижче наведені деякі з можливих причин ранкової гіпертензії.

Препарати

Щоб тримати артеріальний тиск під контролем, деякі люди приймають антигіпертензивні препарати. Нерегульована ранкова гіпертензія може вказувати на проблему з типом або дозою цих ліків.

Ранкова гіпертонія може бути спричинена одним або всіма з наступних критеріїв:

Використання рецепта з надто малим дозуванням

Замість препаратів тривалої дії вибирайте препарати короткої або середньої дії.

Використання простих антигіпертензивних препаратів, а не комбінації ліків.

Іноді люди вважають, що вживання рецептів перед сном, а не вранці, допомагає контролювати артеріальний тиск. Деяким може знадобитися прийняти половину звичайної дози вранці, а потім іншу половину перед сном. У деяких ситуаціях людині може знадобитися замінити ліки від артеріального тиску на щось зовсім інше.

Перш ніж фактично приймати будь-які коригування препарату, важливо проконсультуватися з лікарем.

Фактори, що впливають на ваш спосіб життя

Гіпертонія може посилюватися різними факторами способу життя. Серед багатьох прикладів:

  • куріння
  • Надмірне вживання алкоголю
  • Дотримання солоної дієти, багатої насиченими жирами
  • Відсутність фізичної активності

Нормальний артеріальний тиск виглядає наступним чином

Потужність, з якою серце перекачує кров по системі кровообігу, відома як артеріальний тиск. Ряд факторів може впливати на артеріальний тиск, наприклад:

  • Тривога і стрес
  • Фізичні вправи
  • Харчування

Коли людина вимірює артеріальний тиск, на екрані відображаються дві цифри. Верхнє число показує систолічний артеріальний тиск, тобто тиск, який відчуває серце під час скорочення. Нижня цифра означає діастолічний артеріальний тиск, тобто тиск, коли серце розслаблене.

Пульсометр вимірює тиск усередині кровоносних судин у міліметрах ртутного стовпчика (мм рт. ст.). Артеріальний тиск має бути менше 120/80 мм рт.

Вимірювання від 120/80 мм рт. ст. до 139/89 мм рт. ст. вказує на ризик розвитку гіпертонії у людини, тоді як показник 140/90 мм рт. ст. вказує на гіпертонію.

Удень і вночі артеріальний тиск підвищується і знижується. Під час сну артеріальний тиск падає на 10-30%. Потім він підвищується приблизно в той час, коли ви просто не спите. У деяких людей цей сплеск можна вважати таким, що призводить до ранкової гіпертензії. Можливі такі проблеми, як інфаркт та інсульт.

Інструкція з вимірювання артеріального тиску

Людям легше зрозуміти зміни артеріального тиску, якщо регулярно використовувати домашній тонометр. Це також може допомогти людям помітити ранкову гіпертензію.

Використання манжетного датчика артеріального тиску рекомендовано Американською асоціацією серця (AHA). Монітори, які підключаються до пальця або зап’ястка, менш надійні, ніж монітори, які підключаються до голови.

Американська кардіологічна асоціація також рекомендує наступні методи перевірки артеріального тиску вдома:

Перш ніж вимірювати артеріальний тиск, переконайтеся:

  • Пора спорожнити сечовий міхур.
  • Перш ніж вимірювати артеріальний тиск, ляжте спокійно та зручно на 5 хвилин.
  • Протягом 30 хвилин після вимірювання артеріального тиску припиніть палити, вживати алкоголь або займатися спортом.

Які є варіанти боротьби з ранковою гіпертензією?

Дія антигіпертензивних препаратів не зберігається протягом 24 годин, тому ранкова гіпертензія є поширеною. У результаті ваш лікар може порекомендувати ранкові антигіпертензивні препарати, спрямовані на гіпертензію, на додаток до поточного лікування гіпертонії.

Перш ніж рекомендувати цей додатковий препарат, слід провести самоконтроль рано вранці артеріального тиску (АТ) вдома. Ваш лікар змінить ваші ліки, як тільки у вас діагностують ранкову гіпертензію, щоб запобігти ранковому стрибку АТ.

Підсумок

Протягом дня і ночі артеріальний тиск змінюється. Зазвичай він підвищується за кілька годин до пробудження.

З іншого боку, надто високі показники артеріального тиску вранці можуть свідчити про те, що людина має більший ризик серцево-судинних проблем.

Виявити ранкову гіпертензію можна шляхом ретельного вимірювання артеріального тиску. Серцевих нападів, інсультів та інших наслідків гіпертонії можна уникнути за допомогою здорового способу життя та швидкої медичної допомоги.

От admin