Сеча — це одна з багатьох мимовільних функцій людського організму. Коли вам потрібно помочитися, нервові закінчення у вашому сечовому міхурі природним чином надсилають сигнали вашому мозку, і це є вашою підказкою піти у ванну.
За звичайних обставин здоровій людині не потрібно змушувати себе мочитися, якщо це не потрібно для медичного обстеження. Але якщо у вас виникають проблеми з сечовипусканням, наприклад, ви не можете піти, вам доводиться часто ходити, витік або біль, то може бути причина для занепокоєння.
Кілька станів здоров’я можуть викликати труднощі з сечовипусканням або перешкоджати сечовипусканню. Хоча деякі з них незначні і з ними можна впоратися, багато інших можуть бути ознакою чогось серйозного.
Ця стаття проведе вас через кожну з ймовірних причин, які можуть викликати проблеми, пов’язані з сечовипусканням. Почнемо.
Чому я не можу пописати?
Деякі з найпоширеніших станів, які спричиняють труднощі з сечовипусканням, це діабет, камені в нирках, ІПСШ, захворювання, пов’язані з передміхуровою залозою, сечовипускальні інфекції тощо.
1. Нетримання сечі
Якщо ви часто відчуваєте підтікання сечі та відчуваєте, що не можете контролювати свій сечовий міхур, можливо, у вас нетримання сечі (НС). Цей стан можна далі розділити на три різні типи:
- Стресове нетримання сечі – Цей тип стану виникає у людей, коли м’язи, які контролюють сечовипускання, стають слабкими. У вас може витікати сеча, коли ви піднімаєте важкий предмет, кашляєте, чхаєте, нахиляєтеся або ходите.
- Переповнення Нетримання – У цьому стані ваше тіло виробляє набагато більше сечі, ніж може вмістити ваш сечовий міхур. У результаті ваш сечовий міхур стає нездатним спорожнитися належним чином, тому він переповнюється і викликає витік сечі.
- Гіперактивний сечовий міхур – Якщо у вас надмірно активний сечовий міхур, ваш мозок дає вказівку сечовому міхуру спорожнитися, навіть якщо це не потрібно. Згодом це бажання змушує вас відчувати, що вам негайно потрібно пописати, що змушує вас йти досить часто.
Нетримання сечі властиво як чоловікам, так і жінкам. Причиною, чому це може виникнути у чоловіків, може бути рак простати або збільшення простати. Що стосується жінок, UI може виникнути з кількох причин.
До них відносяться гістеректомія (хірургічне видалення матки), пролапс тазових органів, менопауза, пологи або вагітність.
Дуже ймовірно, що з віком ви можете страждати від UI. З часом м’язи сечового міхура втрачають здатність утримувати сечу так само ефективно, як раніше.
Крім того, це може виникнути у чоловіків і жінок, які мають справу з ожирінням, оскільки зайва вага створює тиск на сечовий міхур. Таким чином, ви можете відчути бажання пописати задовго до того, як ваш сечовий міхур наповниться.
2. Інфекції сечовивідних шляхів (ІМП)
Інфекція сечовивідних шляхів може розвинутися, коли певні бактерії потрапляють у будь-яку частину сечовивідних шляхів. У людини сечовивідні шляхи включають нирки, уретру та сечовий міхур.
Якщо у вас інфекція сечового міхура, ви можете відчути сильне печіння під час сечовипускання. Крім того, ви також можете відчувати потребу ходити в туалет частіше, але коли ви це робите, виділяється лише трохи сечі.
3. Проблеми, пов’язані з простатою
Простата є активною частиною репродуктивної системи чоловіка і розташована прямо під сечовим міхуром. Він межує з уретрою, яка є трубкою, яка переносить вашу сечу з сечового міхура назовні вашого тіла. Різні стани можуть негативно впливати на простату, що призводить до проблем, пов’язаних із сечею.
Деякі з них перераховані нижче:
- простатит – У цьому стані у вас може виникнути запалення в області простати або навколо неї. Це може викликати сильний біль як під час, так і після сечовипускання. Крім того, це також може змусити вас частіше сечуватися, і вам буде важко її утримувати.
- Збільшена простата – Цей стан також називають «доброякісною гіперплазією передміхурової залози» або «ДГПЗ». Якщо у вас збільшена передміхурова залоза, вам, можливо, доведеться частіше мочитися, особливо протягом ночі. Це також призводить до витоку сечі. Якщо ви страждаєте від цього захворювання, ви можете зіткнутися з проблемами, починаючи мочитися і мати слабкий приплив, коли ви йдете.
4. Цукровий діабет 2 типу
Люди з діагнозом діабет 2 типу часто страждають від дистресу, пов’язаного з сечею, і їм доводиться частіше мочитися. Це пов’язано з тим, що ця хвороба підштовхує надлишок цукру до накопичення в крові, змушуючи ваші нирки працювати інтенсивніше, щоб витягнути цукор.
Коли вони не встигають, цукор стікає з сечею, а також виносить інші рідини з вашого тіла. Отже, чим більше ви мочитеся, тим сильніше відчуваєте спрагу. У результаті вам хочеться випити більше рідини, а це, у свою чергу, змушує вас сечитися ще гірше.
5. Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)
Певні інфекції, що передаються статевим шляхом, такі як трихомоніаз, гонорея та хламідіоз, можуть викликати біль або печіння під час сечовипускання.
6. Наявність каменів у нирках
Камені в нирках складаються з мінералів, які утворюють внутрішню частину ваших нирок. Коли твердий невеликий нирковий камінь проходить через ваш сечовід (трубку, що переносить сечу від ваших нирок до сечового міхура), це може спричинити такі проблеми, як:
- Необхідність сечовипускання в невеликих кількостях
- Часта потреба в сечовипусканні
- Сеча з неприємним запахом
- Каламутна сеча
- Коричнева, червона або рожева сеча
- Біль під час сечовипускання
- Нестерпний біль у спині або боках
7. Прийом ліків
Прийом певних ліків також може створити проблеми під час сечовипускання. Деякі препарати можуть полегшити проблеми з сечовим міхуром.
Деякі з них включають антигістамінні препарати, м’язові релаксанти, серцеві ліки, ліки від високого кров’яного тиску, діуретики, седативні засоби та антидепресанти.
8. Блокування
Різні умови можуть спричинити закупорку сечоводу, через що вам буде важко сечитися. Закупорка також може викликати появу крові у сечі.
Блокування може виникнути через будь-яку із зазначених нижче причин:
- Ракові або неракові пухлини
- Ендометріоз – розлад у жінок, який спричиняє розростання слизової тканини матки в інших частинах тіла.
- Хронічні запори
- Вроджені проблеми (стани, з якими ви народилися), які впливають на вашу сечовидільну систему
- Наявність каменю в будь-якому місці уретри, сечоводу або нирки
Підведення підсумків
Це все про деякі з найпоширеніших причин, чому вам, ймовірно, важко мочитися. У багатьох випадках такі стани піддаються лікуванню.
Однак важливо пам’ятати, що такі симптоми, як наявність крові в сечі або сильний біль, нудота та блювання, ніколи не слід сприймати легковажно.
Завжди слідкуйте за такими ознаками та зверніться до лікаря для ранньої діагностики.