Час від часу ми всі злимося. Гнів — цілком нормальний спосіб вираження емоцій. Це додає вам сил і може мотивувати вас шукати рішення проблеми.
Хоча багато людей класифікують це як «негативні емоції». Це тому, що деякі люди виходять з-під контролю, коли вони злі. Якщо хтось не в змозі контролювати свій гнів, це може призвести до агресивної поведінки, як-от криків, псування майна або заподіяння шкоди собі чи оточуючим.
Хронічний або невирішений гнів може завдати шкоди вашим стосункам, соціальному життю, роботі — і навіть вашому здоров’ю.
Наскільки поширені проблеми з гнівом?
Гнів досить поширений. Приблизно 32% людей знають когось із рідних чи друзів, хто має справу з проблемами контролю гніву.
Гнів впливає на кожного по-різному, і кожен має різні способи боротьби з гнівом. Деякі люди реагують вибухово, що може призвести до словесної образи до фізичної шкоди собі, іншим або майну.
Крім того, є люди, які придушують свій «гнів» так довго, як тільки можуть, і чекають, поки бульбашка у формі тривоги чи депресії лопне.
Чому я серджуся?
Є багато різних причин гніву. Є речі, які можуть розлютити одних людей, а інших це зовсім не турбує.
Деякі поширені тригери гніву включають:
- Несправедливе поводження або відчуття безсилля
- Почуття загрози, насильства або нападу
- Бути неповагою
- Почуття безнадії або безсилля
- Перебувати в стресі
У деяких інших випадках гнів також може бути спричинений ранньою травмою або поганими подіями у вашому житті, які могли сформувати вашу особистість.
Як люди зазвичай виражають гнів?
Кожен злиться, адже це універсальна емоція разом із радістю, смутком і страхом.
Кожен відчуває та виражає свій гнів по-різному, зокрема:
- Відсторонення від оточуючих, стаючи тихим
- Викидання речей або знищення майна
- Штовхати, штовхати, бити або ляпаси
- Крики, крики або лайки
- Зловживання або погрози
- Заподіяння самоушкодження
У деяких випадках люди пригнічують свій гнів, навіть найближчі члени сім’ї чи друзі не усвідомлюють, що мають справу з гнівом. На жаль, люди, які пригнічують свої емоції, стикаються з такими проблемами зі здоров’ям, як високий кров’яний тиск, проблеми зі здоров’ям або проблеми з травленням.
Вони також стикаються з хронічним стражданням, втомою, нещастям і напругою. Тому придушення гніву може бути дійсно небезпечним.
Які загальні тригери гніву?
Основними причинами гніву для більшості людей є стрес, несправедливість, фінансові проблеми, проблеми зі здоров’ям, особисті чи сімейні проблеми або деякі погані минулі події. Іноді хронічний біль, страх, голод або паніка також можуть викликати гнів.
У деяких випадках гнів може бути наслідком деяких психологічних проблем, таких як біполярний розлад, гормональні зміни або пухлини.
Надмірне вживання наркотиків і алкоголю також може викликати гнів у деяких людей.
Яка різниця між гнівом і агресією?
Деякі люди вважають, що злість і агресія — це одне і те ж. Насправді, гнів — це емоція, а агресія — це те, як ми поводимося, коли ми злі.
Гнів — це нормальне почуття, і ми всі колись сердимося. Це допомагає нам постояти за себе. Також корисно мотивувати людей досягати своїх цілей.
Часто це реакція на думки чи емоції — образа, страх, ревнощі, збентеження, неприйняття, переслідування або безсилля. Злитися – це цілком нормально. Важливіше те, як ми реагуємо на свій гнів.
З іншого боку, агресія — це те, як ми поводимося, коли злимося. Це вороже, деструктивне або насильницьке. Агресія також включає фізичні пошкодження, кидання речей, пошкодження майна, словесні погрози або заподіяння шкоди собі.
Які наслідки агресії?
Коли людина агресивна, коли вона сердита, це може призвести до значних проблем у основних сферах життя. Агресія може призвести до:
- Пошкоджені стосунки
- Проблеми з психічним здоров’ям
- Проблеми на роботі
- Вживання психоактивних речовин
- Проблема фізичного здоров’я
- Правові наслідки
Агресивна поведінка може завдати шкоди життю, тому бажано добре подумати, перш ніж діяти або реагувати, коли ви злі. Агресивні люди часто роблять помилки, про які потім шкодують у своєму житті.
Які причини гніву?
Якщо ви є кимось із ваших близьких, хто має справу з гнівом, вам може бути цікаво, що спричиняє екстремальні почуття, які можуть охопити все тіло чи розум.
Деякі поширені причини гніву:
Безсилля
Однією з найпоширеніших причин гніву є безсилля. Щоразу, коли ви опиняєтеся в пастці в ситуації чи стосунках, ви можете відчувати злість. Ви відчуваєте, що втрачаєте контроль над своїм життям, і ви нічого не можете зробити, щоб виправити ситуацію.
Горе
Горе — ще одна поширена причина гніву. Горе може виникнути через особисту втрату, втрату близького родича чи друга, розчарування чи інші труднощі, такі як втрата роботи, фізична травма чи деякі нещасні події.
Розлив емоцій
Багато людей пригнічують свої справжні почуття чи емоції, і коли вони роблять це частіше, це часто призводить до великої бульбашки, яка лопається від люті чи крайнього обурення, тому що вони не в змозі придушувати свої емоції більше, ніж це.
Як запобігти гніву та впоратися з ним?
Контролювати гнів часом буває складно. Справитися з проблемою гніву важливо, оскільки, якщо він неконтрольований, він може завдати шкоди вам або оточуючим. Ось деякі речі, які ви можете зробити, щоб контролювати свій гнів.
- Якщо ви відчуваєте, що не можете контролювати ситуацію — просто відійдіть, трохи вдихніть і заспокойтеся.
- Займіться деякими фізичними вправами
- Медитація та релаксація можуть допомогти вам, якщо ви маєте справу з проблемами гніву.
- Слухайте кілька пісень, і дозвольте музиці відвести вас від гніву
- Візьміть телефон і зателефонуйте тій людині, яка, на вашу думку, може допомогти вам заспокоїтися
Якщо ніщо не допомагає вам контролювати свій гнів, краще звернутися за професійною допомогою. Краще звернутися за допомогою до лікаря або психолога, перш ніж ви в кінцевому підсумку заподієте біль іншим або пошкодите речі.
Підсумок
Гнів — нормальна людська емоція. Але якщо це не виражено належним чином, воно може вийти з-під контролю.
Важливо, щоб ви над цим попрацювали, перш ніж це негативно вплине на ваше життя та стосунки з іншими.